2010. szeptember 26., vasárnap

2010 szeptember 27. Életbe lép az új pálinkafőzéssel kapcsolatos rendelet

Nagy nap ez a dátum! Sok embernek szerez megnyugvást. Nem kell már dugdosniuk a "hangszereket", nem kell már bujkálniuk, nem kell megfigyelő állásokat kiépíteniük, hírszerzőket fogadniuk. Már "csak" a minőségre kell koncentrálniuk. De azért óvatosan emberek, mert az állambácsi nyitva hagyott még egy harapó fogót, amit érdemes szem előtt tartani, lásd lent a bejegyzés másolatot!. Élj a lehetőséggel, de ne élj vissza vele! Számoljunk egy kicsit; 100 liter osztva 364 nap egy esztendő, egyenlő napi 2.7 dl. 43 V/V% adaggal! Szerintem korrekt a rendelet! Én sem iszom ennél többet naponta!:D Így is lesz majd elég sok gond a fehérnéppel, akik nem állják majd meg szó nélkül, ezt a legális , szakmabeliekből össze verbuválódott, klubtagságokkal együtt járó, közösséget építő, a saját kezükkel létrehozott alkotás minőség ellenőrzésével egybe kötött igen hasznos elfoglaltságokat.

Az új rendelkezések szerint magánfőzésben a 18. életévét betöltött személy saját, vagy vásárolt gyümölcsből évente, kizárólag személyes fogyasztásra 50 liter 86 fokos párlatot állíthat elő adómentesen. Ez 86 liter 50 fokos, vagy 100 liter 43 fokos párlatnak felel meg. E mennyiség fölött, illetve ha a párlatot a magánfőző értékesíteni kívánja, meg kell fizetni a jövedéki adót, és az előállítást a vámhatóságnak három nappal korábban be kell jelenteni.

A magánfőző által egy évben előállított párlat mennyisége nem haladhatja meg a 2 hektoliter tiszta szesz mennyiséget, a 400 liter 50 fokos párlatot, amelyből a már említett mennyiség adómentes. Magánfőzést végezni legfeljebb 100 liter űrtartalmú lepárló berendezésben lehet, amit a vámhatóságnak nem kell bejelenteni. Egy háztartásban akkor is csak 50 liter párlat állítható elő adómentesen, ha abban több magánfőző él: az adómentes mennyiséget a háztartásban élő magánfőzők nem vonhatják össze - hívják fel a figyelmet. Lepárló berendezést gyártani, értékesíteni kizárólag a vámhatóság engedélyével lehet.

A párlatot értékesíteni akkor lehet, ha a magánfőző kistermelőnek minősül, és megfizette a jövedéki adót. Az értékesítés palackozva, legfeljebb 2 literes kiszerelésben és párlat zárjeggyel ellátva, a kistermelő saját gazdasága helyén folytatott vendéglátás, vagy falusi szálláshely-szolgáltatás keretében történhet. A bérfőzdékben előállított párlat után 50 literig nem kell megfizetni a jövedéki adót, az a fölötti mennyiségre a jövedéki adó 2010-ben 1.380 forint, 1 liter 50 fokos párlat esetében. A vámhatóság - ellenőrzései során - a jövedéki szabályokban meghatározottak teljesülését vizsgálja, így például a bejelentési kötelezettség teljesítését, a párlat értékesítésére, elidegenítésére vonatkozó szabályok betartását - fűzik hozzá, és megjegyzik, hogy a párlat továbbra sem ajándékozható.

A vámhatóság az előzőeken túl a jövőben is elvégzi az ellenőrzött információkat tartalmazó - például a bérfőzetőkre vagy a magánfőzőkre vonatkozó - közérdekű bejelentések kivizsgálását is - áll a közleményben. A részletes szabályozás a Vám- és Pénzügyőrség honlapján olvasható, vagy személyesen a területileg illetékes regionális ellenőrzési központok adnak felvilágosítást, amelyek címéről és egyéb információkról a helyi tarifával éjjel-nappal hívható Információs Központnál a 06-40-346-262 telefonszámon érdeklődhetnek. (MTI)

Itt a Blogban találsz még linkeket a témával kapcsolatban bőven, amit igyekszem folyamatosan frissíteni.
Ezen a linkek alatt profi, tudományos, igen hasznos olvasni és tanulni valókat találhatunk. Ellenben a bérfőzdéket üzemeltetők nem nagyon örülnek ennek a rendeletnek, mert nagyon sérti az anyagi egzisztenciájukat. Én sem örülnék, ha ezzel a tevékenységgel keresném meg a kenyeremet!
A fentiek miatt én az innen szerzett információkat csak fél értékűnek minősítem, pont az előbb leírtak miatt.
A leírtak nagyon korrektek, említik de nélkülözik a fontos apróságokat, részleteket. Az a titok! Mindegyik titka és ez így van rendben.

Vigyázat a pálinka főzése olyan, mint a foci, mindenki ért hozzá! 
Nehéz lesz találni hiteles embereket, akiktől valóban az őszinte, tutit lehet megtudni!

Én nem akarok eladni semmit, /egyenlőre biztos/ és nem tart vissza semmi attól, hogy segítsek. A célom, hogy nagyon jó és minőségi pálinkát készítsen mindenki saját magának, mert meg van az esélyem így arra, hogy finomságokkal kínálnak majd meg engem azok az emberek, akik arra érdemesnek tartanak, ha találkozunk egyszer az életben "offline" is!

Szívesen megosztom több mint félévszázados elméleti és gyakorlati tudásom, tapasztalatom a témával kapcsolatban, amit számos nagy és kisüzemi berendezések kivitelezőjeként, tervezőjeként Gép és Készülékszerkesztő technikusként szereztem meg. Az eltelt idők során szinte minden szakmának képviselőjével volt szerencsém együtt dolgozni és ellesni a legjobbaktól tudásuk legjavát. 
  1. Milyen űrtartalmú lepárlót vásároljak, rendeljek, csináltassak
  2. Hogyan kell használni
  3. Mire kell nagyon-nagyon ügyelni
  4. Mi nem hiányozhat egy lepárló berendezésen
  5. Mennyi idő alatt van kész
  6. Milyen segédeszközök, ellenőrző műszerek szükségesek
  7. Baleset, tűzveszély megelőzése
  8. Milyen költséggel kell számolni, /nem lesz ingyen így sem!/
  9. Milyen anyagok alkalmasak még a vörösrézen kívül
  10. Kitől és miért hallgassam és fogadjam el a tanácsokat
A teljesség igénye nélkül a fentieken kívül még számtalan kérdés merülhet fel. amikre szívesen válaszolok. még arra is, hogy akkor mégis miért csinálom? 

Várom kérdéseiteket, kéréseiteket. Próbálj ki!

Nincsenek megjegyzések:

Ajánld barátaidnak